Hagi'nin Roberto Carlos'a Yaptığı Müthiş Çalım
5 1

Hagi'nin Roberto Carlos'a Yaptığı Müthiş Çalım

  950 İzlenme 13.10.2017
Hagi'nin Roberto Carlos'a Yaptığı Müthiş Çalım
Resmi Büyüt
Futbolda zirveyi görebileceğiniz anlar vardır. En güzel örneklerden biridir 2000 yılının Galatasaray'ı.

Bülent Korkmaz'ı, Popescu'su, Taffarel'i, Hagi'si, Capone'u, Jardel'i... İleriki yıllarda Galatasaray'ın efsanesi diyecekleri adamlar, akıl almaz maçlarla evlere konuk oluyor. O yıl takım için "devre arası alınan bonservissiz 10 numara oyuncu" tadında geçiyor. 

Bir sesler çalınıyor kulaklarımıza "Şimdi de sağ kanat.. Fatih.. Başı döndü R. Madrid'in... Fatih ceza sahasına doğru girdi. Fatih içerde.. Şut pozisyonu.. Jardeeelll !!! .Ve gol ve gol ve gollll ! Ve gol ve gol ve golll! İşte oyun budur!  Kupa bizim, gol bizim !  Bu iş buraya kadar!" Süper kupa maçına götürüyoruz sizi. Aslında takım Uefa finali, Arsenal maçı kadar etkili bir oyun çıkartamıyor sahada. Hatta öyle ki Real Madrid  Galatasaray'dan daha fazla pozisyon yakalıyor maç boyu. Ama bu o yaz gecesinin efsaneleşmesine tabi ki engel olamıyor. Kupa 25 Ağustos günü spikerin az önceki cümleleri arasında Galatasaray'ın ellerinde yükseliyor.

Bu maç üzerine çok şey konuşup kalp atışınızın ritmiyle oynayabiliriz pek tabii. Biz sadece bir olaya değinip fazla yüklemeye girmeyeceğiz. Ufaktan bir Karpatların Maradonası diyeceğiz size.

Maçın oynandığı Stad Luis II'de bir gerginlik var. Hagi gördüğü faul sonrası Roberto Carlos' un yanında.  Ufak çaplı bir laf dalaşına giriyorlar. Hagi'nin yüzünde yaramaz bir sırıtış görüyoruz. Real Madrid'in serbest vuruşuyla maç tekrar başlıyor. Carlosla ilk karşı karşıya kaldığı anda anlıyoruz yüzündeki o sırıtmanın ne demek olduğunu. Hagi, kendine doğru gelen topu arkasına geçiriyor hemen ardından  sol ayağını sağ ayağının arkasından dolayarak ayağının içiyle sürüklüyor ve maçı anlatan Levent Özçelik'in deyişiyle 'adeta buyur geç' diyen Carlos'un bacaklarının arasından topu yuvarlıyor ! Mahalle maçlarında görebileceğimiz bu çalımı Karpatların Maradona'sı Real Madrid'in Carlos'una yapıyor! 

Olay o kadar hızlı gerçekleşiyor ki bizce ne olduğunu Carlos'u bırakın futbol topu bile anlamamıştı o pozisyonun içinde.

Hagi yanından akıp giderken Carlos arkadan yetişip çelmeyi takıyor ancak hakem faul düdüğünün ne olduğunu o pozisyon için unutmuş gibi! Ardından yine o gülüş beliriyor 10 numaranın yüzünde. 'Saçmaladın hoca büyük saçmaladın' dercesine elini sallıyor aşağı yukarı. İnanın o görüntüyü her hatırladığımızda zevkten dört köşeyiz.

Ee, Hagi o gece, 'sen o yollardan gelirken biz dönüyorduk aslanım' mesajını en net haliyle anlatmış oldu Carlos'a. İşte kalbimizde "mahalle maçında duvar pası çakmış olma mutluluğu" uyandıran bu çalım gecenin ve öznel olarak Türk futbol tarihinin en güzel hareketlerinden biriydi. Valla öyleydi. İzleyiciler şahit, Stade Luis II çimleri şahit, biz şahitiz.


YORUMLAR (0)