Maradona'nın İngiltere'ye Elle Attığı Gol
5 1

Maradona'nın İngiltere'ye Elle Attığı Gol

  1426 İzlenme 11.10.2017
Maradona'nın İngiltere'ye Elle Attığı Gol
Resmi Büyüt
Tarih çarkı 22 Haziran 1986'yı gösteriyor. Dünya Kupası çeyrek finalinde sahnede Arjantin ve İngiltereyi görüyoruz. İkinci yarı başlarken tribündeki seyircilerin de futbolcuların da henüz haberi yok ama biz biliyoruz. Birazdan Maradona eliyle şöyle bir uğrayıp geçecek ve yeşil sahalar bir kez daha tarih yazacak. 

Skorun değişmediği bir ilk yarı izliyoruz. Arjantin savunması, dayanıp dayanıp bir türlü kuşatamadığımız Viyana kapıları gibi, İngiltere hücumuna geçit vermiyor. Öyleki İngiltere'nin kendi yarı alanlarına indirdikleri uzun topları adeta bir uçaksavar edasıyla uzaklaştırıyorlar. İki takımında ekmek çıkaramadığı ilk yarı sonrası ikinci yarıda alıyoruz soluğu. Daha beş dakika dolmamışken Arjantinli oyuncular arasında maçın başından beri yediği sert faullerle çimleri tek tek saymaya vakit bulmuş küçük bir adam çekiyor dikkatimizi. Tiradını girmenin vakti geldiğini düşünmüş olacak ki İngiltere'nin ceza sahasına kadar iki oyuncuyu sollayarak driplingle geliyor, arkadaşına pasını gönderiyor, isabet bulamayan pas İngiliz oyuncunun aşırtmasıyla kaleciye doğru dönerken küçük adam tekrar sahnede boy gösteriyor! İngiltere kalecisi Shilton'la birlikte topa kafayla yükseliyor, hayır uçuyor! karambol anı! Ve gol! Top İngiltere kalesinin filelerini öpüyor! 1.65'lik Diego Armando Maradona 1.85'lik Shilton'un üzerinden adeta kanat takıp geçiyor ve Arjantin'e skoru getiren golü daha ikinci yarının henüz başında buluyor! İngiliz oyunculardan elle oynama itirazları yükseliyor ama nafile hakem kaleyi bulan topun gol olduğundan emin.

Az bir zaman sonra küçük adam İngiliz takımının yarısı kadarını geçerek son dokunuşta topu bir ayağından diğer ayağına çekip bizce en fiyakalısından bir gol daha buluyor ancak bu gol ilki kadar konuşulmayacak. Çünkü maç bitiminde elle oynama kararıyla ilgili o kadar sıkıştırılacak o kadar sıkıştırılacak ki yıllar boyu konuşalacaktır ve  "sonu belli olamayan film" varisinden bir cevapla işin içinden o an için sıyrılacak.

Olayın bir de öteki boyutu var ki, çoğu insan; Arjantin'in o akşamki galibiyeti ile 1982 Arjantin-İngiltere arasında yaşanan Feldkamp savaşının intikamını aldığı konusunda hem fikir. Bu kısım bizi çok da bağlamıyor diyebiliriz. Yalnız şunun altını çizeriz, bildiğimiz birşey varsa o da "Futbolun asla sadece futbol olmadığıdır."

Elle oynama noktasına gelince biz kendi adımıza konuşacak olalım: Bu küçük adamın karşısında Pepe'den kat kat daha sert defanslar onu tutmak için değil sakatlayıp futbol dışında bırakmak için oynuyorlardı. Sezonun yarısını sakat geçirdiği en kötü halinde bile 38 golü bulmuş bir adam buradaki mevzu bahis. Golü elle atmış atmamış bilmeyiz ama öyle olsa dahi uydurduğu kılıf Kıvançlardan, Kenanlardan çok daha karizmatik.

22 Haziran 1986. 30 yıl önce bir el uzandı ve tarih Diego Armando MARADONA'YI yazdı.


YORUMLAR (0)