Ünlü 42 İnsanın Ölmeden Önce Son Sözleri
5 1

Ünlü 42 İnsanın Ölmeden Önce Son Sözleri

  974 İzlenme 9.10.2017 1
Ünlü 42 İnsanın Ölmeden Önce Son Sözleri
Resmi Büyüt
Sizlerle tarihe geçmiş insanların ölmeden önce söylediği çok değerli ve bir o kadar da önemli sözleri paylaşmak istedim. Bunlardan bazılarını ele aldığım için kısaca kim olduklarını ve son sözlerini yazarak bir makale oluşturdum. 

Öncelikle eski Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in ölmeden önceki sözünü konu aldım. İdamı birçok web sitesinde de yayınlanan Saddam'ın ölmeden önceki son sözü ''Erkek olun, erkek.'' cümlesiydi. Burada Amerikalılar'ı hedef aldığını düşünüyorum çünkü o dönemde Irak-ABD gerginlikleri gündemdeydi ve ölüm sebebi de bu gerginliğin ve savaşın sonucunda ortaya çıkmıştı.

İkinci olarak Türk toplumundan bir ismi ele aldım. Kim mi? Çerkez Hasan Bey'den başkası değil tabii. Çerkez Hasan, Osmanlı sultanı Abdülaziz Han'ı şehid eden, Hüseyin Avni Paşayla beraberindeki kişileri öldürerek öcünü almış ve daha sonra sonrasında İdam edilmeden önceki sözüyse ''Nefsim için bu işi yapmadım, milletim için yaptım.'' olmuştur.

Şimdiyse bir İngiliz felsefecisi olan Thomas Hobbes'un son sözünü söyleyeceğim. Hobbes çok değerli ve bilgin bir insan olduğunu herkes belli etmiş bir kişilik. Dolayısıyla Felsefe tarihiyle de önemi fazla. Son sözüyse şu: ''Son yolculuğumu yapmak üzereyim, karanlığa doğru bir adım.'' Aslında son sözünde bile felsefe yapmış.

Son olarak da Nazilerin başı olan ve Yahudi soykırımının öncüsü olan ünlü Alman diktatör, Adolf Hitler. Ölmeden önce ''Benim cesedimi asla Ruslara vermeyin, Moskova'da heykel yaparlar.'' deyip cesedini yaktırmış ve Ruslara verdirtmemiştir.


YORUMLAR (0)