21 Yaş Altı Gelecek Vaad Eden Genç Futbolcular
5 1

21 Yaş Altı Gelecek Vaad Eden Genç Futbolcular

  1187 İzlenme 4.10.2017 1
21 Yaş Altı Gelecek Vaad Eden Genç Futbolcular
Resmi Büyüt
Dünya futbolunda her yıl bildiğimiz gibi yeni nesil genç yıldızlar yetişmeye devam ediyor. Tabiki bu yıldızların keşfedilmesinde rol oynayanların katkısı kuşkusuz ki büyük önemli olan genç oyuncuları keşfetmemiz ve onları yetiştirmemiz lazım sizler için yetenekli genç yıldızları araştırdık.

Öncelikle futbol piyasası o kadar altüst olmuş ki bir an evvel bu sporun başında olan kişilerin, büyük paralar veren kulüplere önlem almalıdır diye düşünüyorum. Çünkü neredeyse bir futbolcuya servetler vererek o futbolcuları şımartırsınız. Bunu özellikle Paris Saint Germain ve Manchester City yapıyor. Bu durumu 2017/18 sezonunda çokça görmüşüzdür kulüplerin bir futbolcuyu büyük paralarla transfer ettiğini. Gelelim konumuza;

Daha 22'sine gelmeden dünyada şimdiden adından söz ettiren birçok yabancı futbolcu attığı çalımlarla, attığı gollerle büyük yankı uyandırmıştır. Ama bazı futbolcular gelecek vaad eden olsa da ilerleyen yaşlarda bu yeteneğini kullanamayarak gündemden düşmesine sebep olmuştur. Kulüplerin futbol analizcileri yurtdışında ve ülkemizde genç futbolcuları keşfederek hemen almaları gerekmektedir. Mesela İstanbul Başakşehirspor, Altınordu da top koşturan Cengiz Ünder'i az bir parayla alarak takımına kazandırmıştır. Daha sonra Cengiz Ünder Başakşehirsporda üstün bir yetenek ortaya koydu ve çok büyük fiyatla Roma'ya transfer oldu. Bu durumda hem Altınordu, hem Başakşehirspor hemde Cengiz Ünder kar etmiştir.

Belkide listede en çok dikkat çeken isimlerden Kylian Mbappe, son transfer döneminde büyük bir bedelle PSG transfer olarak büyük bir yankı uyandırmıştır.

Bir diğer isim ise 21 yaşının baya altında olan Ousmane Dembele, sambacı Neymar'ın yerine gelerek Katalonların en değerli markası Barcelonaya transfer olmuştur.

Fenerbahçe, 2017 yılında Eljif Elmas'ı kulübe kazandırarak güzel bir adım atmıştır. Çünkü yetenekli olduğunu görerek ve geleceğe yönelik yatırım olarak gördüğü için takımına kazandırmış.

Bunların içinde benim dikkat çekmek istediğim isimler var ilki Emre Mor'u neredeyse Türkiye'nin büyük bir bölümü tanımıyordu. Norsjjalled takımında forma giyiyormuş A milli takıma ilk kez Fatih Terim tarafından çağırıldı ve mükemmel bir performansta oynayarak Borussia Dortmund'a transfer oldu. Genç yıldız attığı çalımlar ve duruşuyla müthiş bir oyun gösteriyor, ikincisi Enes Ünal, Bursaspor alt yapısından yetişti dönemin antrenörü keşfetti ve kendini göstererek şuan Villareal'a transfer oldu.

Bu çalışmalar devam etmeli genç oyuncu yetiştirmeliyiz nice Emreler, nice Enes Ünallar olmalı bu ülkede.


YORUMLAR (0)