Türkiye'de Yeni Yapılan Stadyumlar
5 1

Türkiye'de Yeni Yapılan Stadyumlar

  9374 İzlenme 30.8.2016 1
Türkiye'de Yeni Yapılan Stadyumlar
Resmi Büyüt
Futbol büyüyor ve büyüdükçe sadece bir oyun olmaktan çıkıp bir ekonomi sektörüne dönüyor. Futbolun bu kadar büyümesine neden olan güç ise ne futbolcular ne de teknik direktörler futbolu futbol yapan ve büyüten güç taraftarlar. Ve kulüplerde devlette bu gücü rahat ettirmek daha iyi destek vermelerini sağlamak için el ele verdiler. Bunun sonucunda ise ülkemize yeni stadyumlar açmaya karar verdiler. Artık ülkemizde 1950'li yıllardan kalma beton yığınları yerini modern, çevre dostu, teknolojik stadyumlara bırakmaya başladı.  İşte en önemli stadlardan bazıları şunlardır;

Vodofone Arena Stadyumu (Beşiktaş):
Haziran 2013'de yıkılan İnönü Stadyumu yerine inşa edilen bu stadyuma yapımı için yaklaşık 350 milyon ₺ harcandı. Ayrıca Türkiye'nin ilk akıllı stadı ünvanını da alan bu stadyum adeta bir teknoloji mabedi. Kapasitesi yaklaşık 42 bin olan bu stadyum Beşiktaş'ın nice başarısına ev sahipliği yapacak bir sanat eseridir .

Torku Arena (Konyaspor):
400 bin metrekarelik bir alana yapılan Torku Arena 2014 yılında yapılan bir yarışmada dünyanın en güzel 5 stadyumu arasında yer almış güzelliktedir. Yapımı 63 milyon $ tutan stadyum 42 bin kişilik kapasitesiyle futbol severleri kucaklamaktadır .

Akyazı Stadyumu (Trabzonspor) :
Yapımı 2013'te başlayan stadyum henüz yapım aşamasındadır. Hedeflenen kapasitesi 43 bin olan stadyum yine hedeflenen şekilde tamamlanırsa yaklaşık 230 milyon tl'ye mal olacaktır. Stadı ayrı yapan özelliği ise denize dolgu yapılan bir alana inşa edilmesidir . 

Timsah Arena (Bursaspor):
Yaklaşık 43 bin kapasiteli bu stadyum The Telegraph'ın gazetesinde dünyanın en heyecan verici 10 stat projesi arasında gösterilme başarı yaşamıştır. Timsah görünümünde olan stadyum yaklaşık 167 milyon ₺ ye mal olmuştur. 

Türkiye'de 24'ten fazla yeni stat açılacağını müjdeleyen Bakan Kılıç hiç bir stadın mimarisininde birbirine benzemeyeceğini vurgulamıştır. Umarım bu yeni stadlar ve tesisler gelecekte çok iyi futbolcuların ve sporcuların çıkmasını sağlar. Açıkcası yukarıdaki videodaki stadyumları görünce heyecanlanmamak elde değil takımlar ve bakanlık ellerinden geleni yapmış bizede bu stadyumları boş bırakmamak düşer. Almanya'da ki her takımın taraftarları gibi statları tam doldurursak forma alıp atkı takıp maça gider güzel tezahüratlar yaparsak Futbola güç veren biz taraftarlar Türk futbolunun Türk liglerinin ayrı bir seviyeye gelmesini sağlarız. Haydi Herkes Statlara!

Hazırlayan : Furkan Erdoğan

YORUMLAR (1)

  1. tsubasa
    30.8.2016 14:30:31

    Bu konuda devletimiz güzel işler yapıyor. Her ilimize stadlar şart.