Son Çağın Mucitlerinden Steve Jobs
5 1

Son Çağın Mucitlerinden Steve Jobs

  1002 İzlenme 15.8.2017 1
Son Çağın Mucitlerinden Steve Jobs
Resmi Büyüt
Teknoloji sürekli kendini yenilemekte olan bir sektör halindedir. Bu işe yıllarını vermiş olanların bile asla tam haliyle herşeyi biliyorum diyemeyeceği ve sürekli geliştirmesi gereken bir alandır. Zaten teknolojinin başıdan yada sonundan yakalayamıyorsanız çağın gerisine düşmeye başlıyorsunuz.

O yüzden örnek alıp idol olarak gördüğümüz kişiler var tabi ki. Bunların başında gelenlerden Steve Jobs geliyor. Kendisi bildiğiniz üzere Apple markasının oluşturucusu. Aslında biraz geriye gidersek Jobs'un her Amerikada birşeyler keşfedip iyi noktalara gelmiş klasik insanların tarzında bir hayatı olmuş. Nedir amerikada birşeyler keşfetmek ve voleyi vurmanın yolları :D Bir adet garaj, bir kaç arkadaş. Tabi üniversiteyi de terk etmiş olmak :D . Bunlar işin mizahi yönü tabi. Jobs söylendiğine göre Suriye asıllı biri. Üniversite okurken bölümün kendine ait olmadığını anlayıp birşeyler yapmak kendi tarzını yansıtan şeyler üretmek isteyen bir zihniyete sahipti. Güvendiği bir arkadaşı vardı. Ona ilk Macintosh projesini açtı. 

Okul bırakıldı garajda çalışmalar başlandı. Üretilen ilk pc silikon vadisinde tanıtımı yapıldı. Ama çok rağbet görmedi. Jobs makinası ile bildiğiniz katılımcıların dükkanları gezmeye başladı. Anlaştığı bir yerde satışı yapıldı ve bir anda büyüme gösterdi. İkon belirlendi (klasik ısırılan elma :D) marka ismi belirlendi ve Californiada büyük bir tesis açarak gündeme oturdu. (şuanda da merkezi hala californiadadır). Ama Jobs'a bu yetmedi bir şeyler daha katmalıydı. Fakat ailevi sıkıntıları ve özel hayatı bu dönemde engel olmaktaydı. Hisseler düştü ve sonunda kurucusu olduğu şirketten ihraç edildi. Bu da şok etkisi oluşturdu kendini ailesine verdi. 

Kötü gidişat devam edince yönetim değişti ve Jobs geri geldir. İşine karışılmasını istemedi. Tamda bu noktada teknolojide eksik olan şeyi buldu. Tasarım ve cinsiyet. Tasarımları şık olacak ve teknolojininde artık bir cinsiyeti olmalıydı. İşe aldığı bir tasarımcının fikri ile bunu benimsedi ve tek renk olan beyaz tasarımlardan renkli tasarımlara geçti ve zamanla bunu çıkardığı yeni ürünler takip etti. Tabletler, ipodlar, ipadler ve telefonlar. 

Şuanda teknoloji ile derinden ilgilenen herkesin Windows mu mac mi kıyaslamasında mac tercih sebebi olmaktadır. Şuan bir çok işimizi göze hoş gelen tasarımlarla cebimize girene kadar basit bir şekilde yapabiliyorsanız bunu sağlayan insanlardan bitanesidir Jobs. Oda teknolojinin enlerindendir. YORUMLAR (0)