2016/17 Yurt Dışına Transfer Olan Türk Futbolcular
5 1

2016/17 Yurt Dışına Transfer Olan Türk Futbolcular

  1962 İzlenme 27.8.2016 1
2016/17 Yurt Dışına Transfer Olan Türk Futbolcular
Resmi Büyüt
Türk futbolcularımız Arda Turandan sonra Avrupa takımlarına gitmeye başladı. Bu sezon yıldızı parlayan Emre Mor, birçok Türk kulüplerinin istemesine rağmen Nordsjælland kulübünden Alman takımlarından Borussia Dortmund'u seçti. Galatasaray'da uzun yıllar oynayan Emre Çolak, İspanyol takımlarından Deportivo La Coruna'ya ile anlaştı. Avrupa takımlarının birçok kulübünde oynayan Colin Kazım ise Celtic'den Coritiba'ya transfer oldu. Beşiktaş'ta ünlünen Gökhan Töre, eski teknik direktörünün yönettiği takım West Ham United'ı seçti. Fransa'nın birçok kulübünde oynayan milli futbolcumuz Mevlüt Erdinç ise Metz takımına transfer oldu. Son olarak Altınordu da forma giyen genç futbolcu Çağlar Söyüncü Alman ekiplerinden Freiburg'la anlaştı.

Türk futbolunda üzüldüğümüz durumlardan biriside yurt dışına giden genç oyuncularımıza basit tabirle futbolu öğrenecek avrupada piyasa yapıcak diye sevinmemizdir. Ne güzel futbolu öğrenecek neden üzülüyorsun diyeceksinizdir. Üzüldüğüm nokta basit tabirle futbolu neden Türkiyede öğrenmedikleri neden piyasa yapmak için avrupaya gittikleri neden bu imkanları Türkiyede sağlayamadığımızdır. Futbolcuların bu konuda herhangi bir suçu yok bu suç doğru düzgün altyapı sistemi yapamayan yapsa dahi sürekli olarak avrupa arenasında bulunamayan yöneticilerdir kulüplerdir. Burada yıldızı parlamaya başlayan çoğu oyuncu ya erken şımartılıp paraya boğulmaktan tam parlamıyor yada Türkiye için yıldız statüsüne geldiği an çalışmayı bırakıp kendini rölantiye almaktan gerektiği kadar parlayamıyor. 

Bugün Türkiyede futbolcu fabrikası olan tek takım olan Altınordunun da en büyük handikapı şampiyonlar ligine katılamamaktır. Bakınız Türkiye'nin nüfusu 79 milyon peki milli takım düzeyinde futbol da aldığı başarılar sadece bir dünya üçüncülüğü birde avrupa üçüncülüğüdür. Uruguay'ın nüfusu ise sadece 3,5 milyon ve futboldaki başarıları ise 15 copa america şampiyonluğu 2 de dünya kupası şampiyonluğu 3 de dünya kupası 3.lüğü sadece 3.5 milyonluk nüfusu ile uruguay 78 milyonluk nüfusu ile Türkiyenin kaç katı futbol başarısına sahip şimdi söyleyin bakalım oyuncularımızın yurt dışına çıkmasına sevinmeli miyiz üzülmeli miyiz?

Tabi alt yapı sisteminin kurulması ve meyvelerinin alınması en az 10 yıl demek bu dönemde ise oyuncuların Avrupa'ya gitmeleri önemli bir hal almakta bunun en bariz örneklerinden biriside Mehmet Topal'dır. Galatasaraydan, Valenciaya gittikten sonra sıradan bir defansif ortasaha olmaktan çıkan Mehmet Topal sadece topu çalan bir örümcek olmaktan çıkıp gerektiğinde topa yön veren şut çeken sakin kalan komple bir orta saha haline gelmiştir ki Türkiye'nin şuanda bir numaralı ortasaha oyuncusu olmuştur. Ve Türkiye Fenerbahçe'ye avrupa'ya giderek çok şeyler katmıştır yani sorumuzun cevabı ben sevinmiyorum ama bu şartlarda Avrupa'ya gitmeye sevinmeliyiz çünkü en az 10 yıllık periyotta başka çaremiz yok.

Son yıllarda bakanlığımız spor'a oldukça katkı yapmaktadır. Stadlar ve tesisler birçok anadolu şehirlerimizde inşa edilmektedir. Umarım stadlar ve tesisler yapıldıktan sonra yurtdışına futbolcu daha çok yollar ve Türk takımları ile de Avrupa'da başarılar elde ederiz.

Hazırlayan : Furkan Erdoğan

YORUMLAR (1)

  1. Hasan
    29.8.2016 12:40:46

    Enes Ünalda Twente takımına kiralandı. Video da bu transferden daha erken yapıldığı için konulmadı.