Futbol Tarihinin En Pahalı 10 Savunma Oyuncusu
5 1

Futbol Tarihinin En Pahalı 10 Savunma Oyuncusu

  969 İzlenme 31.7.2017 0
Futbol Tarihinin En Pahalı 10 Savunma Oyuncusu
Resmi Büyüt
Listede gözümüze çarpan noktalardan birisi en yüksek bonservisleri veren kulubün genellikle Manchester City olduğu. Diğer dikkat çeken taraf ise futbolcuları ucuza alıp daha yüksek ücretlerle satan takımlar gelmektedir. Öte yandan İtalya liginden çıkan ve defansıyla bilinen İtalya futbolunun içinden gelen futbolcular da dikkatlerden kaçmıyor.  Gelelim bu listeye;

Lilian Thuram – Parma’dan Juventus’a  (41.5 milyon Euro)
Stoper ve sağ bek mevkisinde de oynayan Thuram bonservissiz geldiği Parma’dan rekor ücretle 41.5 milyon Euro karşılığında Juventus’un yolunu tutmuştur.

Leonardo Bonucci  - Juventus’tan Milan’a (42 milyon Euro)
İtalya futbolunun yetiştirdiği yeteneklerden olan Bonucci Juventus’ta önemli işlere imza attıktan sonra 42 milyon Euro karşısında tekrar eski günlerine dönmeyi hedefleyen ezeli rakip Milan’a transfer olmuştur.

Thiago Silva – Milan’dan Paris Saint Germain’e  (42 milyon Euro)
Thiago Silva da savunmasıyla bilinen italya liginde parladıktan sonra finansal durumu gayet iyi durumda olan PSG’ye 42 milyon Euro karşılığında transfer olmuştur.

Nicolas Otamendi – Valencia’dan Manchester City’e (44.6 milyon Euro)
Otamendi’de rekor ücretle City’nin yolunu tutan savunma oyuncularından sadece bir tanesidir.

Rio Ferdinad – Ledds United’den Manchester United’e (46 milyon Euro)
2002 senesinde rekor bir ücretle kırmızı şeytanların yolunu tutan Rio Ferdinand burada çok başarılı 12 yıl geçirir ve kaptanlığa kadar yükselir.

David Luiz – Chelsea’dan Paris Saint Germain’e (49.5 milyon Euro)
Başarılı savunmacı vatandaşı Thiago Silva gibi PSG’nin yolunu tutar. PSG macerasının sonrasında 28 milyon Euro bedelinde 2 yıl sonra tekrar Chelsea’ya döner.

Eliaquim Mangala – Porto’dan Manchester City’e (53.8 milyon Euro)
5 milyon Euro karşılığında gittiği Porto’dan yüksek ücret karşılığında transfer olan Mangala Porto’nun bu şekilde sattığı oyunculardan bir tanesi konumunda.

John Stones – Everton’dan Manchester City’e (55.6 milyon Euro)
2013 yılında 100 bin Euro olarak gittiği Everton’da geçirdiği 3 sezonun ardından  genç savunmacı  55.6 milyon Euro karşılığında City’nin yolunu tuttu.

Kyle Walker – Tottenham’dan Manchester City’e  (57 milyon Euro)
Sağ bek pozisyonunda oynayan Walker yakaladığı çıkışla İngiltere milli takımının da 11’nde kendine yer bulmayı başarmıştır. Tottenham’da ki performansı sonrasında 57 milyon Euro karşılığında City’e transfer oldu.

Benjamin Mendy – Monaco’dan Manchester City’e (57.5 milyon Euro)
Monaco’nun 2016-2017 senesinde yaptığı büyük çıkışta pay sahibi olan genç savunma oyuncusu 57.5 milyon Euro fiyatıyla City’e transfer olmuştur.

Öte yandan dev kulüplerin bu kadar yüksek maliyet vermesi futbolseverlerin dikkatini çekmiştir. Bu kadar yüksek maaliyet verilerek diğer kulüplere kötü örnek olmaktadır. Çünkü bundan birkaç yıl önce hiç bu kadar paralar konuşulmazken, bir anda bu kadar yüksek transferler olması UEFA'nın dikkatini çekecektir. Tahminimce bundan sonraki dönemlerde bu kadar çok ücret verilmesi UEFA tarafından kısıtlamalar getirecektir. Dileriz bu futbolculara bu kadar yüksek bedeller karşılığının son verilerek daha düzgün futbol olması dileğiyle.


YORUMLAR (0)