Alplerin Ertuğrul Gazi Türbesine Saygı Nöbeti
5 1

Alplerin Ertuğrul Gazi Türbesine Saygı Nöbeti

  1361 İzlenme 27.7.2017 1
Alplerin Ertuğrul Gazi Türbesine Saygı Nöbeti
Resmi Büyüt
Hepimiz Selçukluların ya da Osmanlıların askeri sistemlerini az çok bilir; erlerin kıyafetlerini, silahlarını tanırız. Ama şurası açıktır ki biz Türkler her zaman büyük ve kudretli ordulara sahip olmamışdır.

Göçebe ve çadır yaşamı sürdüğümüz dönemlerde insanların güvenliği halkın içerisinden seçilen kişiler ile sağlanır ve bu askeri görev o seçilen kişilere verilirdi. Alp adını verdiğimiz bu askerler geceleri nöbet tutar, avlara çıkar gerekli hallerde düşman ile de sıcak temaslar gerçekleştirirlerdi. Ardından osmanlı devletinin kurulması ve Orhan Gazi dönemindeyse düzenli askeri birliklerinin oluşturulmasıyla bu birlikler ortadan kalkmış ama görkemi, şanı ve kahramanlıkları ise hep baki kalmıştır. Günümüzdeyse hala birtakım sinema filmleriyle yaşatılmaya çalışılan bu birliklere ülkemizin kimi yerlerindeyse kısmen rastlamak mümkün. Alpleri görebileceğimiz yerlerden biri de Bileciğin Söğüt ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi türbesi. Özellikle son dizi filmlerinden sonra türbe önünde 2 asker üzerinden alp kıyafetleri ve silahlarıyla kapı önünden saygı nöbeti tutmaktadırlar. Nöbet değişim anlarının da halk tarafından çok büyük ilgi görmekte, özellikle nöbet değişim saatlerinde oraya gidenler dahi vardır. Eğer olurda yolunuz Bileceği düşürse muhakkak askerlerin alp kıyafetleri ile nöbet değişimi saatini izlemenizi tavsiye ederiz.

Bilecik ilimizi bu yönden kutlamak da fayda olduğunu düşünüyor ve farkındalık oluşturmak adına gerçekleştirdikleri bu önemli oluşumun devamını diliyor daha nice yeni organizasyonları temenni ediyoruz. Özellikle ülkemizin son demlerinde yaşanan kötü olayları bu gibi şanlarla örtmek, bunlarla direnmek daha faydalı olacaktır.YORUMLAR (0)