En İyi İslami Yapımlardan Olan Çağrı Filmi
5 1

En İyi İslami Yapımlardan Olan Çağrı Filmi

  1593 İzlenme 2.6.2017 12
En İyi İslami Yapımlardan Olan Çağrı Filmi
Resmi Büyüt
Her ramazan aylarında yada mübarek günlerde çokça gördüğümüz Çağrı filmi biz müslümanlar için önemli bir eserdir. Gerekse çekildiği yıl bakımından gerekse müziği ile insanların içinde derin bir etki bırakmıştır. Bu yapımda Hz. Hamza rolüyle hafıza yer edilen ünlü oyuncu Anthony Quinn oynadığı rol sinemaseverlerin beğenisini kazanmış olacak ki yönetmen Mustafa Akkad'ın bir diğer dini filmi olan "Çöl Aslanı Ömer Muhtar" rolünü o vermişti.

Filmi anlatmaya gelirsek; kendilerine tapılan onlarca put, köleleştirilen binlerce insan, bir hayvana verilen değer kadar kıymeti olmayan nice kadın, diri diri toprağa gömülen yüzlerce kız çocuğu... İslamiyet bizleri boğulmakta olduğumuz bataklıktan çıkarmış, tüm kıtalarda devam eden gereksiz savaşları bitirmiş, insan olarak kendimize verdiğimiz değeri arttırmıştır. Bizlere  yaşamayı, aile olmayı, fert olmayı öğretmiş, bir babanın kız çocuğu hakkında heyulelerini yok etmiştir. Tüm bunlar öncesinde süregelen yüzyıllar boyunca insanoğlu hep bir inanç arayışı içinde olmuştur. Yaşadığımız coğrafyanın iklimi, topoğraf yapısı, hayvanları dahi inancımızı etkilemiştir. Bazen kolayımıza geldiği için bazen bizleri ayıplarlar diye bazense hükümdarların etkisiyle sahte, hiçbir fayda ve zararı olmayan camit nesnelere tapmış insanoğlu. İslamın gelmesiyle bizleri saran kara bulutlar yerine serin bir esintiye bırakmıştır. Kardeşlik duyguları, cömertlik, hiçbir karşılık beklemeden yardım etme, harama bakmama, faiz yememe, pragmatik davranışlardan kaçınma ve daha nice güzel hasletleri biz İslam ile öğrenmiş adeta onlarla yıkanmışızdır.

İslamiyetin doğuşu, tebliği ve inkişafı esnasında çekilen türlü sıkıntılar, ilk müslümanların gördüğü cefalar, küffar ile yapılan savaşların anlatıldığı birçok matbu bulunmaktadır. Yalnız bu konuda görsel aktiviteler ne yazık ki çok azdır. Tabi bunda dinimizin resim, heykel gibi sanat mecralarına hoş bakmadığı durumu olsa da sinema anlamında çağrı filmi bizlere o ilk yılları çok güzel anlatmaktadır. Özellikle uhud savaşında Hz. Hamza'nın şehadet sahnesi her izlediğimizde biz müslümanların gözyaşlarına boğulmasına sebep olmuştur. 

Bu konuda çekilen bazı filmlerde dini kaidelere dikkat edilmediği birçok detay bizleri hep üzmüştür ama çağrı filminde bunlara nispeten daha fazla dikkat edilmiş ve gönlümüzü rahatlatmayı bilmiştir. 1976'lı yılında yapılmasına rağmen hala en çok izlenen televizyonların kanallarında yayınlanan film olarak bizler izlemekteyiz.


YORUMLAR (0)