Türkiye'ye Gelen Ünlü Futbolcular
5 1

Türkiye'ye Gelen Ünlü Futbolcular

  1473 İzlenme 25.8.2016 1
Türkiye'ye Gelen Ünlü Futbolcular
Resmi Büyüt
Türkiye'de futbol 1951'den bu yana profesyonel olarak yürütülmekte. 1951'den bu yana geçen 65 senelik periyotta Türkiye futboluna çok önemli isimler geldi gitti. Hagi, Roberto Carlos, Guti, Malouda ve daha bir çok önemli isim geldi gitti Türkiyeye. Başarılı oldu mu?, Kaç yaşında geldi?, Neden o büyük kulübü bırakıp Türkiye'ye geldi? gibi bir çok soruda bu futbolcularla beraber bizim aklımıza geliyor. Türkiye bu konuda yabancı yıldız futbolcuların Çin, Amerika ve Katar gibi ülkelere para kazanmaya gitmeden önce futbolcuların kendilerini avrupaya göstereceğini son durak durumunu almış bulunmakta. Bunun nedenleri tabi ki çok ligimizin temposunun düşük olması , kaliteli oyuncu az olduğundan kalitenin düşük olması ve ülkemiz takımlarının avrupa ligine ve şampiyonlar ligine katılabiliyor olması gibi bir çok neden sayılabilir.

Ama tabikide ülkemize sadece para kazanmaya değil başarı kazanmaya gelen oyuncularda yok değil bunların en bariz örnekleri Galatasaray'da başarı yakayalayan Hagi, Fenerbahçe'de başarı yakalayan Alex de Souza ve Beşiktaş formasıyla ligimizde gol kralı olan Mario Gomez'dir. Kendilerini avrupa'ya burda tekrar göstermiş ne kadar kaliteli oyuncular olduklarını gol kralı yada asist kralı olarak kanıtlamışlardır. Gönül ister ki gelen bütün yıldızlar paraya değilde başarıya ülkemize gelsinler ve burada başarılar yakalasınlar.

Tabi sorunu yazıp ona çözüm üretmeden kaçmak kolay. Peki bu futbolcuların para için değilde başarı için Türkiyeye gelmesi nasıl sağlanır? Öncelikle futbolcuların gözünde ya da şöyle söyleyeyim bir avrupalının gözünde eğer bu kişi cahilse bilgisizse ki çoğu futbolcu bu konularda bilgisizdir, Türkiye onların gözünde geri kalmış bir ülke, bu sorun Türkiyeye gelen kişilerin Türkiyenin güzelliklerini görmesiyle aşılıyor ama burda kulüplerin bu algıyı değiştirmesini sağlama gücü yok tabi ki. Diğer bir sorunsa ülkemizde verilen yüksek yıllık maaşlar ülkemizde kaliteli oyuncu az yetişiyor yetiştiği zamanda kaybetmemek için çok yüksek maaşlar veriliyor tabi daha alt seviyede ki oyuncuya 2 milyon euro verilirse gelen kaliteli oyuncuya da 5 milyon euro vermek zorunlu hale geliyor.

Bu yüzden öncelikle yapılması gereken Türk oyunculara verilen gereksiz maaşların azaltılması bu durum sağlanırsa gelen yıldız oyuncularında maaşı azaltılabilecek ve yavaş yavaş ülkemize para için değilde sportif başarı için gelinebilecek. Gelelim son önemli nedene ülkemizde son kulüpsel bazda avrupa başarısı Galatasaray tarafından 16 sene önce başarıldı. 16 senedir başarının gelmediği kupanın kaldırılmadığı ülkeye haliyle başarı için gelen futbolcu sayısında düşüş olur. Bu konununda çözümü anlaşılacağı üzere kupa kazanmaktır avrupada önemli yerlere gelmektir. Son dönemlerde ise ligimize yıldız futbolcular oldukça artış göstermektedir. O kadar ki anadolu takımlarına bile transferler olmuştur. Bunun en son örneği Antalyaspor'un Samuel Etoo'yu transfer etmesidir.

Bu videomuzda Türk kulüplerine gelmiş yıldız oyuncuları bulabilirsiniz. Eksik olan var ise listede sizde yorumlara yazınız.


Hazırlayan : Furkan Erdoğan

YORUMLAR (1)

  1. tsubasa
    25.8.2016 12:44:41

    Martin Skrtel - Fenerbahçe