Türkiye'nin En Soğuk ve Uzak Şehri Ardahan
5 1

Türkiye'nin En Soğuk ve Uzak Şehri Ardahan

  1481 İzlenme 10.4.2017 1
Türkiye'nin En Soğuk ve Uzak Şehri Ardahan
Resmi Büyüt
Cennet vatanımızın en uçlarında Edirne'den Ardahan'a ile başlayan vatan sever nidaların merkezinde bulunan ancak pek gündemde olmayan bir parça Ardahan. 27 Mayıs 1992 yılında il statüsüne kavuşan ve 75 plakayı alan kentimiz çetin kış şartlarının yanı sıra yazın cıvıl renkleri eşliğinde yaylaları ile de göze çarpıyor. Artvin, Kars, Erzurum komşusu olan ve Gürcistan sınırında yer alan bu güzel şehrimiz uzun uzun tarlaları ile ve yeşillikleriyle ülkemize renk katmaktadır.

Eğer Ardahan'lı iseniz ve size memleketiniz soruluyorsa Kars'lı olarak söyleyenlerde mevcuttur, birbirine o kadar yakındır iki ilimiz. Bu iki şehrimiz de görülmeye değer ve anlamlı kentlerimizdendir. Ardahan'ın Karadeniz'e olan yakınlığı kültür zenginliğine katkı sağlayan bir unsurdur. Engin dağları ve çile nedir bilen, zorluk çekmiş halkıyla Ardahan 7'e büyük bir anlam yüklüyor. Kardeş şehirleri arasında Karadeniz'imizden Artvin ve Gürcistan'dan Ahıska bölgeleri akla gelen ilk kentlerdir. Vatanımızı da anlamlı kılan en mühim noktalar dan birisi olan kültür zenginliği Ardahan'da mevcuttur. Farklı renkleri ve kavimleri bir arada barındıran ve bizlere manevi  çeşitlilik örnekleri gösteren Ardahan halkıyla birlikte milletimizin önemli taşlarından birisi. Özellikle yoğun kar yağışı nedeniyle bazı kimseler tarafından "güneşin üşüdüğü yer" veya "beyaz cehennem" olarak nitelendirilmektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda ve haberlerde yer alan Türkiyenin en soğuk ilçesi dikkatinizi çekerim şehir demiyorum ilçesi bu şehirde yer alan Göle'dir. Ayrıca Çıldır Gölü oldukça meşhurdur ve her yıl orada geleneksel şenlikler yapılmaktadır. Bu şehrimiz kaşar, peynir ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır.

Tarihi milattan önce'ye dayanan ve Osmanlı döneminde önem arz eden beldelerden biri olması özelliğini, milli mücadele dönemin de sergilediği dik duruşla devam ettirmiştir. Her yanı farklı bir doku ve farklı bir heyecan dolu Türkiye'mizin coğrafi olarak soğuk ve zor şehir Ardahan vatandaşı için canını vermeye hazır insanları ile 75 sayısına hayat vermeye devam edecek.

Hazırlayan : Batuhan Çakmakcı

YORUMLAR (0)