Selami Güneş - Ey Ana Kurban (Yasin Börü)
5 1

Selami Güneş - Ey Ana Kurban (Yasin Börü)

  2357 İzlenme 30.3.2017 1
Selami Güneş - Ey Ana Kurban (Yasin Börü)
Resmi Büyüt
7 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır'da yasadışı olarak eylem yapan Kobani eylemleri yapılırken, genç yaşta olan Yasin Börü ve dostları sokak sokak dolaşarak insanlara kurban eti verirken bir apartmanda kıstırılmış, teröristler haince ve insanlık dışı muameleyle katledilmesinden dolayı onların adına yapılan bir eserdir. 

Yasin Börü ve arkadaşlarının cesedine dahi tahammül etmeyip, acımayıp binbirtürlü işkencelere maruz kalmıştır. Hatta şuan bile tvlerde veya haberlerde o günkü katliamın videolarını gördüğümüzde içimiz burkulur, ne kadar vahşice katlediğini gördüğümüzde hüzünleniriz. Facebook, instagram, twitter olsun sosyal medya mecrasında kullanıcılar adına twitterda #yasinbörü #yasinbörüyeadalet #yasinlereadalet etiket, hagtaglerlerle seslerini duyurmaya destek olmaya çalışmışlardır. Yasin'in annesi, babası ve akrabaları defalarca haberlere çıkarak bu katliama sessiz kalmamalarını belirtmiş ve bunu yapanların yada azmettirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istemişlerdir. Adına birçok şiir, ilahi ve ezgi yazılmış olan Yasin Börü anısına birde Selami Güneş "Ey Ana Kurban" parçasını seslendirmiş, söyleyerek dinleyenleri duygulandırmıştır. Özellikle sözleri ve müziği ile insanlara duygu dolu anlar yaşatan Selami Güneş'in Yasin börü ilahisi doğuda büyük ses getirmiştir. Selami Güneş'in en güzel ilahilerden biri olduğunu söyleyebiliriz ve sıklıkla Hüdapar konserlerinde veya rehber tv bu ilahiyi görebilir dinleyebilirsiniz. Youtube'da onbirlerce insanlar tarafından dinlenen bu ilahiyi gün geçtikçe artmakta ve internet aramalarında bazı kullanıcılar şehitler kervanı diye aratsada bu ilahiyi selami güneş söyleyerek albümüne yer vermiştir.

Ayrıca yurtdışında da Yasin Börünün anısına, yardımseverlerin yardımı ile İHH İnsani Yardım Vakfı derneği tarafından Moro'da yapılan Şehit Yasin Börü İlkokuluda orada yaşayanlara hizmet vererek faaliyete girmiştir. Adını Moro'daki bu ilkokula vererek yaşatmış ve son olarak börü ile arkadaşlarının katilleri yakalanır adalete teslim edilerek bunun hesabı sorulur.


YORUMLAR (0)