En İyi İran Filmleri
5 1

En İyi İran Filmleri

  1502 İzlenme 24.3.2017 1
En İyi İran Filmleri
Resmi Büyüt
İran filmlerinde genellikle ailemizle oturup izleyebileceğimiz türlere örnek sinema filmleridir. Yaşamımızın ufak ama değerli ayrıntılarını ve hakikatları anlattıkları için iran filmlerinin farklı bir yeri vardır bizlerde. Arşivlik filmler diye ayıracağımız filmler içeren, dünya çapında sinema sektöründe kudretli dallardan biridir. Özellikle dram filmlerin parlayan elması iran filmlerinde küçük çocuk yıldızların performansı oldukça seyircilerin gözünde takdirle izlenmektedir. Senaryosuyla kişilere gerçek aşkı anlatan ve hollywood filmlerinde pek göremediğimiz yada yanlış anlatılan, aşkı bizlere doğru bir şekilde izah eden filmleride oldukça fazladır. İran sineması diğer ülkelerin sinema anlayışından oldukça farklıdır. Bollywood olsun, Hollywood olsun, Kore sineması olsun, İran filmlerini izlediğiniz de ne kadar farklı olduğunu anlayacaksınız. İran sineması dram türdeki filmler oldukça fazla hatta tavan yaptı diyebiliriz. Pek efekt sahneleri olmasa bile yazıldığı senaryo bakımından izleyicilere oldukça duygu dolu anlar yaşatmaktadır.

Çekilen filmler adete izleyicileri gözyaşı ve hüzne boğarak büyük beğeni toplayan ve ülkemizde oldukça izlenen ama tvlerde ne yazık ki pek göremediğimiz iran filmleri dünya çapında ödüllere layık görünen filmleri de vardır. Yönettiği filmler ile ün kazanan Mecid Mecidi avrupada oldukça ses çıkarmış ve Mecid Mecidi'nin en son filminin yönettiği Peygamber efendimiz s.a.s hayatını anlattığı "Allah'ın Elçisi" 2016 senesinde ülkemizde vizyona girmiştir. Filmi beğenenlerin yanısıra eleştirilerde olmuştur. Ödüllü filmler eski olmasına rağmen günümüzde hala rağbet görerek birçok sitelerde online olarak izlenmektedir. Bazı filmlerinde bizim kültürümüzüde yansıtan filmleri, bu videoda listemizde en iyi iran filmlerini bulabilirsiniz. Bir iki örnekle filmleri anlatmaya çalışacağız;

Cennetin Çocukları
2 kardeşin hikayesini konu olan bu filmde, karşılaştıkları ve hayatın sorunlarını yakınlarına anlatmıyorlar, kendileri üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

Bir Ayrılık
2011 senesinde faaliyete giren bu filmde, ayrılmakta olan ama evlatlarının velayeti hakkında anlaşamayan bir çiftin hikayesini belirtmektedir..

Cennetin Rengi
İranda körler sıfında öğretim gören Mohammad, babasının  çocuğu sezon tatili için okuldan almasını beklemektedir. Babası büyük bir bekleyişin ardından nihayet yayına varmıştır. Tabiat sevdası olan ve aile hasreti duyan bu evlattan, babası evladının kör olduğu için ondan çekinmektedir. Babası yeniden evlenmek için nikahlanacağı bayana Mohammed'den hiç sözünü etmez. Anlamlı ve duygusal olan bu film, Kesinlikle kim kör sorusunu zihinlerimiz sokmaktadır. 


YORUMLAR (0)