II. Abdülhamid Han İle İlgili Kısa Gerçekler
5 1

II. Abdülhamid Han İle İlgili Kısa Gerçekler

  1511 İzlenme 17.3.2017 1
II. Abdülhamid Han İle İlgili Kısa Gerçekler
Resmi Büyüt
"Bu topraklar kanla alındı kanla verilir"! diyen sultan Abdülhamid Han, yahudi Theodor Herzl'in oyununu görüp, her türlü düşmanların dıştan ve içten sürekli suikastlerine hatta ve hatta bombalı saldırıya bile maruz kalmıştır. Cennet mekan 2. Abdülhamit Han'dan azcık da olsa bahsedeceğiz.

Ülkemizde en iyi neyi beceremiyoruz? Diye bir soruyla karşılaşsak ve cevabımız tartışmak olsa yerinde bir cevap vermiş sayılırız. Cennet vatanımızda bazı bıçak sırtı konular var ki tarafları müthiş bir agresiflikle dalaştırıyor. İste tam olarak buna bir örnek verecek olursak ll. Abdûlhamid Han doğru tahmin olacaktır. Kritik dönüm noktalarından olan Abdülhamid Han ve yıllardır asılsız yargılar ve sonu gelmeyen tartışmalarla anımsadığımız dönem, toplum dinamiklerini harekete geçirme konusunda önemli bir yere sahip. Bacağını kaybetmiş bir ermeni gence protez bacak sağlayacak kadar merhametli, topraklarımızı para karşılığı teklif konusu eden gafillere karşı ise bir o kadar hiddetli olan bir Hakan ll. Abdûlhamid Han. Atası Fatih'ten ona kalan sadece asi bir vatansever kalp değildi tabi, yumurtayı da pek severdi. Hatasız beşer yok elbet ancak bizlere düşen yegane görev dönemi o devrin dinamikleri ile okumak ve değerlendirmektir. Tarihimizin her parçasını artı ve eksi dengesinde kabullenmek en ideal iştir. Dönemin de yapılan sayısız icraat ve eğitim desteği şöyle dursun, istihbarat ağı kapsamında kuruntulu olduğuna dair tartışmalara o yıllardan bir cevap zihnimizde canlanıyor:

"Beni evhamlı sanıyorlar hayır! Ben sadece gafil değilim o kadar"...

Koca imparatorluğu zorlu dönemde tam 33 yıl boyunca içten ve dıştan tüm planlara rağmen elinden geldiğince savaşmış olan sultan II. Abdülhamid Han bahsi, tartışma kültürümüzün zaaflarını ortaya koyan ve tarih eleştirilerimizin milenyum çağı ışığında o dönemden bağımsız yapıldığı yorumlarını doğrular niteliktedir. Sözü tarihe bırakırsak devrin Alman Devlet adamı prens Otto von Bismarck'ın söylediği sözler ile hayranlığını belirtmiştir. Sözleri bu "anlama" yolculuğunda cebimizde her daim bulunmalıdır. Günümüzde ise Trt 1'de yayınlanan ve padişahın torununun danışmanlığını üstlendiği Orhan Osmanoğlu bulunduğu Payitaht Abdülhamit dizisi yapılmaktadır. Ve yayınlandığı günden beri biz tarih severlerin oldukça beğenisini kazanmıştır. Derya deniz tarihte önemli aktörlerden 2. Abdulhamid Han kimine göre yanlış bir zamanda sahnedeydi kimine göre sadece hayırlısı... Velhasılkelam Bu şanlı tarihe dönüp bakıldığında vicdan ve objektif gözlükleri yanımıza almak en esaslı kriterdir. Zaten ülkemize yaptığı eserleri görünce gerek hastane gerek yol bunca zaman bize yanlış anlatıldığını görebilirsiniz. Şu marangoz Hakan'a son bir atıf Necip Fazıl'dan: "Abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.

Tahttan darbeyle indirildikten sonra koskoca imparatorluk dağıldı ve ona düşman olanlar ilerleyen zamanlarda çok büyük pişmanlıklar yaşamıştır. II. Abdülhamid Han'ın kabrini ziyaret etmek isteyenler bir fatiha da olsa okumak isteyenler, Çemberlitaş, Divanyolu caddesi tramway yolu üzerinde II. Mahmud türbesindedir.

Hazırlayan : Batuhan Çakmakçı

YORUMLAR (0)